Archives 2018

Strateegiline juhtimine ja eestvedamine organisatsioonis

Strateegiline juhtimine ja eestvedamine organisatsioonis

 

OÜ MAJANDUSPARTNER pakub majandusorganisatsioonidele strateegilise juhtimise ja eestvedamise kursust, kus avatakse strateegilise juhtimise mõiste, sisu ja meetodid. Organisatsiooni strateegiline arendamine on olulisemaid juhtimise valdkondasid ja juhtimise töövahendeid. Edukaid organisatsioone eristab süstemaatiline strateegiline töö ja oma meeskonna igakülgne arendamine.

OÜ MAJANDUSPARTNER pakub tellimuskoolitust teemal:

 ” Strateegiline juhtimine ja eestvedamine organisatsioonis”

Koolituse teemad;

Strateegiline planeerimine

Strateegilise plaani loomine, formuleerimine

        Planeerimise olemus

Planeerimise erinevad kategooriad

Eesmärkide erinev ajahorisont

Eesmärkide seadmine (SMART printsiibid)

Planeerimise protsess (MBO loogika)

Strateegiline trepp (ajas edasi-tagasi planeerimine)

Strateegiline kontrolli ja tagasisidesüsteem

Tasakaalustatud tulemuskaart (Balance Scorecard)

Strateegiline analüüs

        Väliskeskkonna analüüs

Makrokeskkonna analüüs

Makrokeskkonna dünaamika

Makrokeskkonna näitajad

PEST analüüs

Estonia – Latvia programme ~ Autumn 2018

Estonia – Latvia programme ~ Autumn 2018

4th call for proposals is open till 3 January, 2019!

Joint development of products and services is in the focus of the 4th call. We expect Estonian and Latvian SMEs applying together for Interreg financing. Need an inspiration? Already 36 SMEs joined forces in 15 SME cooperation projects. Other support area is to improve jointly conditions for accessing jobs across the border. Information about 4th call.

Heritage Road Trip 2018
6 iniciatives with EYCH 2018 label
The European Year of Cultural Heritage 2018 label has helped us to bring forward our cultural heritage, as it was awarded to UNESCO Tourism, Industrial heritage, Coastal hiking, Green railway, Livonian culinary – tourism development projects in Estonia and Latvia. Under the label of EYCH2018 on 15 September, 2018 we celebrated cooperation together with the Interreg Central Baltic Programme by organising a joint Heritage Road Trip 2018. Around 200 participants experienced travelling on Coastal, Green, Hansa and Industrial routes and tasting Livonian meals.
Since September 2018 the Managing authority, the Financial control in Estonia and the Joint secretariat has a new host – State Shared Service Centre in Estonia.

Uus regulatsioon jõustub 01.01.2019.a.

Valitsus kiitis heaks töökeskkonna nõuete muudatused

“Põhjaliku analüüsi ja huvigruppide kaasamise tulemusena on valminud arusaadav ja õigusselge töötervishoiu ja tööohutuse regulatsioon,“ ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Vabariigi Valitsus kiitis tänasel istungil heaks töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muudatused, mille eesmärk on vähendada tööohutuse bürokraatianõudeid ning muuta töökeskkond turvalisemaks.

„Pikka aega muutmata olnud töötervishoiu ja tööohutuse seaduses oli palju nõudeid, mis koormasid ettevõtjaid formaalsete kohustuste ja lisakuludega. Põhjaliku analüüsi ja huvigruppide kaasamise tulemusena on valminud arusaadav ja õigusselge töötervishoiu ja tööohutuse regulatsioon,“ ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski. „Uued nõuded suunavad tööandjat ka ise rohkem ohutu töökeskkonna peale mõtlema, kaitstes seeläbi ka töötajat paremini vahetut mõju omavate ohtude eest.“

Töötaja tuleb suunata tervisekontrolli lähtuvalt töös esinevatest ohtudest ning teatud ohutegurite, näiteks bioloogiliste ohtude ja kantserogeenide esinemisel, hakkab tervisekontroll toimuma enne töökeskkonnas ohuga kokkupuudet. Edaspidi võib tööandja saata töötaja esmasesse tervisekontrolli pikema tähtaja jooksul, mis tähendab, et tervisekontroll viiakse läbi katseaja jooksul, mitte enam tööle asumise esimesel kuul.

Tööandjal on edaspidi senisest rohkem võimalusi otsustada töötajate juhendamise viisi ja läbiviijate üle, näiteks muudetakse töötajate juhendamine ja väljaõpe ning esmaabi ettevõtte vajadustest lähtuvaks.

Uue korra järgi antakse töötajale ja tööandjale võimalus leppida kokku leppetrahvi maksmises töötervishoiu ja tööohutuse nõuete rikkumise eest. Leppetrahvi kokkuleppes tuleb sätestada konkreetsed töötaja ja tööandja tegevused, mida käsitletakse töötervishoiu ja tööohutuse nõuete rikkumisena ja mis võivad kaasa tuua ohu töötaja tervisele. Näiteks võivad sellisteks tegevusteks olla töötaja poolt isikukaitsevahendite mittekasutamine või tööandja poolt isikukaitsevahendite mitteandmine, masinate, seadmete ja muude töövahendite ohutusnõuete eiramine.

Selleks et kaitsta töötajat ebamõistlike kokkulepete eest, sätestatakse rikkumise korral rakendatavale leppetrahvile ülempiir – töötaja poolse töötervishoiu ja tööohutuse nõuete rikkumise eest kokku lepitav trahv ei tohi ületada töötaja ühe kuu keskmist töötasu. Tööandja poolse nõuete rikkumise eest kokku lepitavale leppetrahvile ülempiiri ei seata.

Muudatusega kaotatakse tööandja kohustus teavitada tööinspektsiooni tegevuse alustamisest,  tegevusala muutmisest ja töökeskkonnanõukogu moodustamisest ning esitada igal aastal töökeskkonnanõukogu tegevuse aastaaruanne. Lisaks ei pea tööandja tööinspektsioonile raporteerima enam kõiki kergeid tööõnnetusi, vaid juhtumeid, kus tööõnnetuse tagajärg on ajutine töövõimetus, raske kehavigastus või surm. Edaspidi ei uuri tööinspektsioon tööõnnetusi kriminaalmenetluse läbiviimise ajal, et vältida tööõnnetuste uurimisel paralleelset menetlust.

Seadus on kavandatud jõustuma 1. jaanuaril 2019.

Eesti-Läti programmi neljanda vooru koolitused

Eesti-Läti programmi neljanda vooru fookus on ühiselt arendatud toodetel ja teenustel (manuses reklaamleht EST) ning tööjõu liikumisel üle Eesti-Läti piiri (manuses reklaamleht EST 2).

 

Ootame kõiki huvilisi peatselt toimuvatele taotlusvormi täitmise seminaridele:

 

Konsultatsioonid on kohustuslikud, soovitame selle läbida juba enne seminari. Võtke julgesti ühendust konsultantidega sekretariaadis https://estlat.eu/en/contacts (JS).

 

Rohkem infot vooru kohta leiate siit https://estlat.eu/en/for-applicants/for-4th-call-applicants

 

Oleme tänulikud, kui edastate ja levitate sõnumit oma asjakohastele kontaktidele, projekti partneritele ja sihtgrupile!

 

 

Eesti-Läti programm

Sõbra 56, 51013 Tartu

 

www.estlat.eu

 

 

Kohaliku omaalgatuse sügisvoor

AVATI KOHALIKU OMAALGATUSE PROGRAMMI SÜGISVOOR

Rahandusministeerium teatab, et tänasest (31.08) on avatud kohaliku omaalgatuse programmi sügisvoor, mille eesmärk on tugevate ja omaalgatusel põhinevate kogukondade tekkimine ning püsimine. Toetust saavad taotleda mittetulundusühingud ja sihtasutused ning maksimaalne toetussumma on 2000 eurot ühe projekti kohta.

„Soovime programmi abil tugevdada kogukonna identiteeti ning panustada kogukonnaliikmete teadmiste ja oskuste kasvu. Samuti pakkuda neile vajalikke teenuseid ning toetada kogukonna tegevust soodustavate avalike objektide rajamist ning arendamist,” ütles riigihalduse minister Janek Mäggi. „Häid näiteid on palju. Olgu selleks Kalamaja kogukonda ja asumit tutvustava raamatu väljaandmine, Arvamusfestivali arutelude korraldamine või siis mahla valmistamise teenuse kättesaadavaks tegemine Taagepera piirkonna inimestele Valgamaal. Kogukondade tegevus ja hääl on tähtis ning see on eeskujuks kõigile.”

Toetust saavad taotleda avalikes huvides tegutsevad mittetulundusühingud ja sihtasutused, milles ei osale liikmena kohalik omavalitsus ega riik. Samuti ei tohi nende liikmetest rohkem kui pool olla moodustatud äriühingutest. Maksimaalne toetussumma esitatud projekti kohta on 2000 eurot ning omafinantseering peab olema vähemalt 10 protsenti projekti kogumaksumusest.

Taotlusi võib esitada e-posti teel ning tähtaeg on 1. oktoober 2018 kell 16:30. Taotlused esitatakse taotleja asukohajärgse maakonna maakondlikule arendusorganisatsioonile:

Harju maakond   MTÜ Harjumaa Omavalitsuste Liit
Hiiu maakond SA Hiiumaa Arenduskeskus
Ida-Viru maakond MTÜ Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit
Jõgeva maakond SA Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus
Järva maakond MTÜ Järvamaa Omavalitsuste Liit
Lääne maakond SA Läänemaa
Lääne-Viru maakond MTÜ Lääne-Viru Omavalitsuste Liit
Põlva maakond MTÜ Põlvamaa Omavalitsuste Liit
Pärnu maakond MTÜ Pärnumaa Omavalitsuste Liit
Rapla maakond MTÜ Raplamaa Omavalitsuste Liit
Saare maakond  Saaremaa vald
Tartu maakond MTÜ Tartumaa Omavalitsuste Liit
Valga maakond MTÜ Valgamaa Omavalitsuste Liit
Viljandi maakond MTÜ Viljandimaa Omavalitsuste Liit
Võru maakond SA Võrumaa Arenduskeskus

Üleujutusriskide vähendamise taotlusvoor

Algab taotluste vastuvõtt üleujutustega üleujutusohu riskide maandamiseks

 Keskkonnainvesteeringute keskus Narva mnt 7a Tallinn

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) avab taotlusvooru projektidele, mis aitavad maandada üleujutusohu riske. Taotluste vastuvõtt algab 3. septembril 2018.

Taotlusvoorust toetatakse uurimuslikke ja muid ettevalmistavaid tegevusi, mis on vajalikud üleujutuse põhjuse väljaselgitamiseks või sobiva tehnilise lahenduse leidmiseks. Samuti jagatakse toetust eelprojekti koostamiseks ja ehituslikuks projekteerimiseks. Täpsemalt leiab toetavate tegevuste kohta infot KIKi kodulehelt. 2019. aastal avanevast taotlusvoorust saab toetust küsida ka ehitustegevuseks.

Toetust antakse perioodi 2013-2020 kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemisel saadava tulu riigi eelarvestrateegias määratud meetmest „Üleujutusohu riskide maandamine” uurimuslike tegevuste jaoks toetuse andmise tingimused ja kord. Meetme töötas välja Keskkonnaministeerium.

Ida-Virumaa tööstusinvesteeringud

Hilissügisel 2018 avaneb Ida-Virumaa tööstusinvesteeringute toetus mahuga kuni 990 000 eurot ettevõtja kohta

Toetuse eesmärgiks on Ida-Virumaa majandusaktiivsuse kasv ning uute kõrgema lisandväärtusega töökohtade loomine.

Toetust taotleva ettevõtte projekt peab asuma Ida-Virumaal ning olema tööstuse valdkonnast. Tegemist on eelinfoga – toetus on väljatöötamisel ning momendil eelnõu faasis.

Kui palju ja milleks?

Toetust antakse seadmetesse, immateriaalsesse põhivarasse ja ehitamiseks tehtavate investeeringute katteks. Kinnisvara ostmine pole abikõlbulik.

Toetuse minimaalne suurus on 150 000 eurot ja maksimaalne suurus on 990 000 eurot, toetuse määr on 25% toetatavatest kuludes.

NB! Toetust antakse kuni 30 000 eurot ühe töötleva tööstuse sektori keskmist palgataset ületava töökoha (täistöökoha ekvivalent) loomise eest Ida-Viru maakonnas hiljemalt üks aasta pärast projekti lõppu. Projektiperioodi pikkus on kuni 24 kuud.

Kes saab taotleda?

Taotleja võib olla Eesti äriregistrisse taotluse esitamise tähtpäevaks kantud äriühing, kelle põhi- või kõrvaltegevus ja projekt, millele toetust taotletakse, kuulub töötleva tööstuse sektorisse, välja arvatud EMTAK alamjagudes „C12“ ja „C24“ nimetatud tubakatoodete tootmise ning metallitootmise alamsektoritesse.

Taotleja juriidilisest isikust aktsionärid või osanikud, kelle summaarne osalus ületab 5% aktsia- või osakapitalist, välja arvatud avalikult noteeritud ettevõtjad, peavad olema registreeritud kas Eestis, territooriumil, mida ei loeta madala maksumääraga territooriumiks tulumaksuseaduse tähenduses, Euroopa Liidu liikmesriigis või riigis, millel on kehtiv assotsieerumisleping Euroopa Liiduga.

Olemasoleva ettevõtte tegevuse mitmekesistamiseks antud abi puhul peavad abikõlblikud kulud ületama vähemalt 200% võrra uuesti kasutatava vara arvestuslikku väärtust, mis on registreeritud tööde algusele eelneval majandusaastal.

Enne toetuse taotlemist peab taotleja läbima eelnõustamise.

Kui antud toetus haakub Sinu ettevõtte arenguplaanidega ning sooviksid kasutada meie abi toetuse taotlemisel, siis anna endast märku juba nüüd:

PRIA toetusvoor

Hea EVEA liige!
Peale kaheaastast vaheaega on avanemas taas  Maaelu arengukava (PRIA) toetusprogrammi taotlusvoor „Maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetus“. Taotluste vastuvõtt toimub 10–17. septembril 2018.a.Meetme üldeesmärgiks on maapiirkonnas (eelkõige keskustest eemalejäävates piirkondades) püsiva majandusliku baasi ning sobivate ja atraktiivsete töökohtade loomise soodustamiseks maaettevõtluse mitmekesistamine ja arendamine.

Kokkuvõtlikult toetatakse maapiirkonnas tegutsevate mikroettevõtete  investeeringuid põhivarasse (s.h. ehitamist ja rekonstrueerimist, seadmete ostu, piiratud ulatuses hoonete parendamist, juurdekuuluvat infrastruktuuri ja tootmises või teenindamises kasutatavaid IT-süsteeme) summas kuni 150 000 EUR toetusmääraga kuni 40%. Mikroettevõte on kuni 9 töötajaga ja kuni 2 mln euro suuruse käibega ja/või  bilansiga ettevõte. Toetatakse vaid ettevõtteid, kel on näidata vähemalt kahe viimase majandusaasta aruandeid (s.h. 2016.a. aruanne ei pea olema 12-kuu pikkune, kuid mõlema taotlemisele eelnenud aasta müügitulu peab olema vähemalt 4000 eurot).

EVEA on teinud palju tööd, et meetme tingimused oleksid taotlejasõbralikumad ja ettevõtjate vajadusi arvestavad. Siiski, taotlejate ja  tegevuste abikõlblikkusele on seatud mitmed piirangud ja kriteeriumid. Toetatavate tegevusalade ring on aga üsna lai, välistused on standardsed: finantssektor, õigusabi, haldustegevused, relvad, hasartmängud, ehitus, transport ja veel mõni muu. Oluline on arvestada, et selles meetmes ei toetata põllumajandust, toidukäitlemist ja uute majutuskohtade loomist.

Kui Teil on suhteliselt küpses faasis investeerimisprojekt oma tegevuse laiendamiseks ning kavandatav investeeringuobjekt asub maapiirkonnas, saate tasuta lühinõustamist oma projekti ja ettevõtte abikõlblikkuse kohta antud meetmes, kui saadate e-kirja koos oma ettevõtte nime, reg. koodi, tegevusala, -koha ja investeerimisplaanide lühiselgitustega aadressile: info@mannetpartners.ee või helistades otse allakirjutanule. Kuna vooru  sulgemiseni on jäänud vähem kui 3 nädalat aega, huvi korrral palun teha seda lähipäevil.  ManNet Partners Baltics on EVEA ametlik koostööpartner arenguprojektide nõustamisel. Soovi korral pakume Teile ka täisteenust taotluse koostamiseks, meie tingimused on väga kliendisõbralikud.

Meetme detailse kirjelduse leiate PRIA kodulehel:
http://www.pria.ee/et/toetused/valdkond/kulaelu_arendamine/maapiirkonnas_majandustegevuse_mitmekesistamine_2018/

Soovin Teile edu toetuste taotlemisel!

Marina Kaas
EVEA asepresident,
EVEA esindaja Maaeluministeeriumi MAK 2014-2020 seirekomisjonis
marina@datanet.ee
tel. 50 21 484, 6309 169

INNOVE UUED MEETMED

 

Hea EL struktuuritoetuste huviline

Haridus- ja Teadusministeerium ning SA Innove on avanud taotlusvooru kutseõppeasutustele, rakenduskõrgkoolidele ja ülikoolidele “Tööandjate ja õppeasutuste koostöö toetamine praktikasüsteemi arendamisel”.

Mille jaoks saab toetust taotleda?
Toetatavad tegevused on: kooli- ja ettevõttepoolsete praktikajuhendajate koolitamine; õppeasutuse praktikasüsteemi arendamine; uute praktika vormide väljatöötamine ja piloteerimine; õppejõudude ja õpetajate stažeerimine tööandjate juures; praktikute kaasamine õppetöösse.

Kellele on tegevused suunatud?
Projektide tegevused peavad olema suunatud tööandjatele, praktikajuhendajatele, õpetajatele, õppejõududele ja teistele õppeasutuste töötajatele, kes on seotud õppurite praktikaga.

 

Kes saavad toetust taotleda?

Taotlejateks võivad olla kutseõppeasutused, rakenduskõrgkoolid ja ülikoolid.

 

Kui palju saab toetust taotleda?

Taotlusvooru eelarve on kokku 1 700 000 eurot, millest Euroopa Sotsiaalfondi toetus on 85% ja riiklik kaasfinantseering 15%. Maksimaalne toetuse summa ühe õppeasutuse kohta on 75 000 eurot, juhul kui taotleja kaasab ka partnerid on maksimaalne toetuse summa ühe taotluse kohta 100 000 eurot.

 

Millal tuleb taotlus esitada?
Taotlusi saab struktuuritoetuse e-keskkonnas https://etoetus.struktuurifondid.ee esitada kuni 17. oktoobrini 2018 kl 17.

 

Kust saab lisainfot?

Infopäevad huvilistele toimuvad 7. septembril Tartus ja 13. septembril Tallinnas. Täpsem info taotlusvooru kohta ning infopäevadele registreerumine Innove kodulehel.

Mari Annus

kommunikatsiooni peaspetsialist

SA Innove

Lõõtsa 4, 11415 Tallinn

527 6159 / 735 0534

mari.annus@innove.ee

www.innove.ee

LOOV EESTI UUDISED

https://www.looveesti.ee/

Suve parimad ja põnevaimad palad
Siit leiad Loov Eesti selle suve parimad ja põnevaimad palad. Suvi on olnud tegus ja viinud meid mitmetesse Eestimaa kaunitesse piirkondadesse ja ka Eestist väljapoole – maailma juhtivasse innovatsiooniriiki ja idufirmade kasvulavale – Iisraeli.

Augustikuu uudiskirjast saad lugeda ka septembrikuu vaieldamatult põnevaimast palast – Loomehäkist. Sel korral ühendas Loov Eesti 48-tunnine töötuba TeamLab nendega jõud! 14. septembril kutsumegi loovaid inimesi Loomehäkile, kus 48-tunni jooksul ühendame omavahel loovuse, käsitöö ja ringmajanduse. Niivõrd mastaapset loomemajanduse valdkonna arendusmaratoni pole Baltimaades veel nähtud. Ole kohal!

Kindlasti leiad põnevat lugemist meie kahepäevasest loomemajanduse õppereisist Järvamaale, kus külastasime piirkonna loomeettevõtjaid ja tutvustime arhitektuurivaldkonnaga. Viimasesse päeva mahtus ka ülimenukas arutelu Arvamusfestivalil, mis rääkis rööprähklemisest ja kandis pealkirja “Kas surnuks töötamine on paratamatus?” Kogu arutelu saab ka järelvaadata ja -kuulata!

Taaskord on meil rõõmus meel tutvustada nelja tublit ekspordile suunatud arendusprogrammi PESA+ vilistlast, tuua teieni Indrek Maripuu ja Piret Jeedase juhitud podcasti “Sähvatus” viies episood Raul Oreškini ja Kaili Kasega ja kutsuda teid loomemajanduse teeõhtule Narvas, mis toimub kultuuriklubis Ro-Ro. Viimasena näed, millised ettevõtted lähevad sel aastal põhjamaade noori disainereid tutvustavale rändmessile Nordic Buzz.

Head tutvumist, kuulamist ja rõõmsaid kohtumisi!