Archives august 2018

Ida-Virumaa tööstusinvesteeringud

Hilissügisel 2018 avaneb Ida-Virumaa tööstusinvesteeringute toetus mahuga kuni 990 000 eurot ettevõtja kohta

Toetuse eesmärgiks on Ida-Virumaa majandusaktiivsuse kasv ning uute kõrgema lisandväärtusega töökohtade loomine.

Toetust taotleva ettevõtte projekt peab asuma Ida-Virumaal ning olema tööstuse valdkonnast. Tegemist on eelinfoga – toetus on väljatöötamisel ning momendil eelnõu faasis.

Kui palju ja milleks?

Toetust antakse seadmetesse, immateriaalsesse põhivarasse ja ehitamiseks tehtavate investeeringute katteks. Kinnisvara ostmine pole abikõlbulik.

Toetuse minimaalne suurus on 150 000 eurot ja maksimaalne suurus on 990 000 eurot, toetuse määr on 25% toetatavatest kuludes.

NB! Toetust antakse kuni 30 000 eurot ühe töötleva tööstuse sektori keskmist palgataset ületava töökoha (täistöökoha ekvivalent) loomise eest Ida-Viru maakonnas hiljemalt üks aasta pärast projekti lõppu. Projektiperioodi pikkus on kuni 24 kuud.

Kes saab taotleda?

Taotleja võib olla Eesti äriregistrisse taotluse esitamise tähtpäevaks kantud äriühing, kelle põhi- või kõrvaltegevus ja projekt, millele toetust taotletakse, kuulub töötleva tööstuse sektorisse, välja arvatud EMTAK alamjagudes „C12“ ja „C24“ nimetatud tubakatoodete tootmise ning metallitootmise alamsektoritesse.

Taotleja juriidilisest isikust aktsionärid või osanikud, kelle summaarne osalus ületab 5% aktsia- või osakapitalist, välja arvatud avalikult noteeritud ettevõtjad, peavad olema registreeritud kas Eestis, territooriumil, mida ei loeta madala maksumääraga territooriumiks tulumaksuseaduse tähenduses, Euroopa Liidu liikmesriigis või riigis, millel on kehtiv assotsieerumisleping Euroopa Liiduga.

Olemasoleva ettevõtte tegevuse mitmekesistamiseks antud abi puhul peavad abikõlblikud kulud ületama vähemalt 200% võrra uuesti kasutatava vara arvestuslikku väärtust, mis on registreeritud tööde algusele eelneval majandusaastal.

Enne toetuse taotlemist peab taotleja läbima eelnõustamise.

Kui antud toetus haakub Sinu ettevõtte arenguplaanidega ning sooviksid kasutada meie abi toetuse taotlemisel, siis anna endast märku juba nüüd:

PRIA toetusvoor

Hea EVEA liige!
Peale kaheaastast vaheaega on avanemas taas  Maaelu arengukava (PRIA) toetusprogrammi taotlusvoor „Maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetus“. Taotluste vastuvõtt toimub 10–17. septembril 2018.a.Meetme üldeesmärgiks on maapiirkonnas (eelkõige keskustest eemalejäävates piirkondades) püsiva majandusliku baasi ning sobivate ja atraktiivsete töökohtade loomise soodustamiseks maaettevõtluse mitmekesistamine ja arendamine.

Kokkuvõtlikult toetatakse maapiirkonnas tegutsevate mikroettevõtete  investeeringuid põhivarasse (s.h. ehitamist ja rekonstrueerimist, seadmete ostu, piiratud ulatuses hoonete parendamist, juurdekuuluvat infrastruktuuri ja tootmises või teenindamises kasutatavaid IT-süsteeme) summas kuni 150 000 EUR toetusmääraga kuni 40%. Mikroettevõte on kuni 9 töötajaga ja kuni 2 mln euro suuruse käibega ja/või  bilansiga ettevõte. Toetatakse vaid ettevõtteid, kel on näidata vähemalt kahe viimase majandusaasta aruandeid (s.h. 2016.a. aruanne ei pea olema 12-kuu pikkune, kuid mõlema taotlemisele eelnenud aasta müügitulu peab olema vähemalt 4000 eurot).

EVEA on teinud palju tööd, et meetme tingimused oleksid taotlejasõbralikumad ja ettevõtjate vajadusi arvestavad. Siiski, taotlejate ja  tegevuste abikõlblikkusele on seatud mitmed piirangud ja kriteeriumid. Toetatavate tegevusalade ring on aga üsna lai, välistused on standardsed: finantssektor, õigusabi, haldustegevused, relvad, hasartmängud, ehitus, transport ja veel mõni muu. Oluline on arvestada, et selles meetmes ei toetata põllumajandust, toidukäitlemist ja uute majutuskohtade loomist.

Kui Teil on suhteliselt küpses faasis investeerimisprojekt oma tegevuse laiendamiseks ning kavandatav investeeringuobjekt asub maapiirkonnas, saate tasuta lühinõustamist oma projekti ja ettevõtte abikõlblikkuse kohta antud meetmes, kui saadate e-kirja koos oma ettevõtte nime, reg. koodi, tegevusala, -koha ja investeerimisplaanide lühiselgitustega aadressile: info@mannetpartners.ee või helistades otse allakirjutanule. Kuna vooru  sulgemiseni on jäänud vähem kui 3 nädalat aega, huvi korrral palun teha seda lähipäevil.  ManNet Partners Baltics on EVEA ametlik koostööpartner arenguprojektide nõustamisel. Soovi korral pakume Teile ka täisteenust taotluse koostamiseks, meie tingimused on väga kliendisõbralikud.

Meetme detailse kirjelduse leiate PRIA kodulehel:
http://www.pria.ee/et/toetused/valdkond/kulaelu_arendamine/maapiirkonnas_majandustegevuse_mitmekesistamine_2018/

Soovin Teile edu toetuste taotlemisel!

Marina Kaas
EVEA asepresident,
EVEA esindaja Maaeluministeeriumi MAK 2014-2020 seirekomisjonis
marina@datanet.ee
tel. 50 21 484, 6309 169

INNOVE UUED MEETMED

 

Hea EL struktuuritoetuste huviline

Haridus- ja Teadusministeerium ning SA Innove on avanud taotlusvooru kutseõppeasutustele, rakenduskõrgkoolidele ja ülikoolidele “Tööandjate ja õppeasutuste koostöö toetamine praktikasüsteemi arendamisel”.

Mille jaoks saab toetust taotleda?
Toetatavad tegevused on: kooli- ja ettevõttepoolsete praktikajuhendajate koolitamine; õppeasutuse praktikasüsteemi arendamine; uute praktika vormide väljatöötamine ja piloteerimine; õppejõudude ja õpetajate stažeerimine tööandjate juures; praktikute kaasamine õppetöösse.

Kellele on tegevused suunatud?
Projektide tegevused peavad olema suunatud tööandjatele, praktikajuhendajatele, õpetajatele, õppejõududele ja teistele õppeasutuste töötajatele, kes on seotud õppurite praktikaga.

 

Kes saavad toetust taotleda?

Taotlejateks võivad olla kutseõppeasutused, rakenduskõrgkoolid ja ülikoolid.

 

Kui palju saab toetust taotleda?

Taotlusvooru eelarve on kokku 1 700 000 eurot, millest Euroopa Sotsiaalfondi toetus on 85% ja riiklik kaasfinantseering 15%. Maksimaalne toetuse summa ühe õppeasutuse kohta on 75 000 eurot, juhul kui taotleja kaasab ka partnerid on maksimaalne toetuse summa ühe taotluse kohta 100 000 eurot.

 

Millal tuleb taotlus esitada?
Taotlusi saab struktuuritoetuse e-keskkonnas https://etoetus.struktuurifondid.ee esitada kuni 17. oktoobrini 2018 kl 17.

 

Kust saab lisainfot?

Infopäevad huvilistele toimuvad 7. septembril Tartus ja 13. septembril Tallinnas. Täpsem info taotlusvooru kohta ning infopäevadele registreerumine Innove kodulehel.

Mari Annus

kommunikatsiooni peaspetsialist

SA Innove

Lõõtsa 4, 11415 Tallinn

527 6159 / 735 0534

mari.annus@innove.ee

www.innove.ee

LOOV EESTI UUDISED

https://www.looveesti.ee/

Suve parimad ja põnevaimad palad
Siit leiad Loov Eesti selle suve parimad ja põnevaimad palad. Suvi on olnud tegus ja viinud meid mitmetesse Eestimaa kaunitesse piirkondadesse ja ka Eestist väljapoole – maailma juhtivasse innovatsiooniriiki ja idufirmade kasvulavale – Iisraeli.

Augustikuu uudiskirjast saad lugeda ka septembrikuu vaieldamatult põnevaimast palast – Loomehäkist. Sel korral ühendas Loov Eesti 48-tunnine töötuba TeamLab nendega jõud! 14. septembril kutsumegi loovaid inimesi Loomehäkile, kus 48-tunni jooksul ühendame omavahel loovuse, käsitöö ja ringmajanduse. Niivõrd mastaapset loomemajanduse valdkonna arendusmaratoni pole Baltimaades veel nähtud. Ole kohal!

Kindlasti leiad põnevat lugemist meie kahepäevasest loomemajanduse õppereisist Järvamaale, kus külastasime piirkonna loomeettevõtjaid ja tutvustime arhitektuurivaldkonnaga. Viimasesse päeva mahtus ka ülimenukas arutelu Arvamusfestivalil, mis rääkis rööprähklemisest ja kandis pealkirja “Kas surnuks töötamine on paratamatus?” Kogu arutelu saab ka järelvaadata ja -kuulata!

Taaskord on meil rõõmus meel tutvustada nelja tublit ekspordile suunatud arendusprogrammi PESA+ vilistlast, tuua teieni Indrek Maripuu ja Piret Jeedase juhitud podcasti “Sähvatus” viies episood Raul Oreškini ja Kaili Kasega ja kutsuda teid loomemajanduse teeõhtule Narvas, mis toimub kultuuriklubis Ro-Ro. Viimasena näed, millised ettevõtted lähevad sel aastal põhjamaade noori disainereid tutvustavale rändmessile Nordic Buzz.

Head tutvumist, kuulamist ja rõõmsaid kohtumisi!

Ettevõtte diagnostika

Ettevõte diagnostika ja probleemide analüüs

Ettevõte diagnostika eesmärk on läbi viia ettevõttes täielik „ probleemide inventuur „ , selgitada välja probleemide ja vastuolude põhjused nn. sisemised faktorid  , mis on probleemide tekitajaks ja lahenduste otsimise käigus leida seosed  erinevate probleemide tekitajate vahel. Alles siis saab hakata otsima ja välja pakkuma probleemidele konkreetseid lahendusi. Organisatsiooni probleemide ja põhjuste väljaselgitamiseks on ettevõttes tekkinud olukord ,mis vajab sekkumist ja  juhtimiskonsultandi kaasamist.

Esiteks , eksisteerib pidev konflikt ja lõhe tegeliku olukorra ja firma poolt fikseeritud eesmärkide vahel. Näidetena võib tuua olukorra , kus eksisteerivad suured käärid ettevõtte planeeritud finantsmajanduslike näitajate ja tegelike tulemuste vahel. Milliseid olulisi näitajaid ettevõtte tulemuslikkuse hindamisel on arvesse võetud (näit müügimaht, ROI, klientide rahulolu, turuosa ) ja mis on põhjuseks , kui eesmärke ei täideta ja ettevõtte majandustulemused halvenevad.

Teiseks , ettevõtte juhtkond ei suuda kainelt ja realistlikult valitsevat olukorda hinnata ja  lahendusi välja pakkuda. Sageli viibitakse nn „mugavustsoonis“ ja ei taheta tunnistada eksisteerivaid  probleeme , nende  olemust ja sisu. Sageli ei tunta ka vastavaid metoodikaid ja tehnikaid probleemide põhjuste väljaselgitamiseks. Näiteks teenindusettevõttes võib klientide rahulolu langeda mitmel põhjusel: näit  langeb toodete  kvaliteet, väheneb teenindajate erialane väljaõpe ja teeniduskultuur jms. Sageli võib probleem olla väljaspool konkreetse juhi tegevusvaldkonda. Probleem võib ka olla seotud erinevate faktoritega, mis esmapilgul ei ole ilma analüüsita nähtavad.

Kolmandaks , organisatsioonis töötavad või on tööle asunud isikud , kes on huvitatud ettevõtte olukorra kaardistamisest ja hindamisest, samuti probleemide lahendamisest ja võimalike arengu- ja muudatusteprotsesside käivitamisest. Sageli on need ettevõtte omanike ringi kuuluvad isikud, kes ei ole rahul organisatsiooni arengutrendidega.

Tabelis 1 on toodud loetelu tüüpilisi probleeme .

Tabel 1

 

·      Ettevõtte finantsnäitajate halvenemine.

·      Müügiplaanide mitte täitmine

·      Rahulolematute klientide hulga suurenemine

·      Tootmiskadude ja praagi suurenemine

·      Ettenägematute kulude suurenemine

·      Tellimuste ja projektide täitmise tähtaegade pikenemine.

·      Suur personali voolavus.

·      Personali madal kvalifikatsioon .

·      Teostatud tööde ja osutatud teenuste kvaliteedi halvenemine.

·      Debitoorse ja kreditoorse võlgnevuse

suurenemine.

 

 

 

·      Madal tööviljakus.

·      Ettevõttesiseste konfliktsituatsioonide suurenemine

·      Probleemid organisatsiooni juhtimises

·      Vastuseis muudatustele, Боязнь перемен, сопротивление изменениям.

·      Аutokraatia ja struktuuriüksustevaheliste koostöö halvenemineваркия и несогласованность действий подразделений.

·      Demotiveeriv juhtimisstiil. Meeskonnatöö puudumine..

·      Töötajate rahulolu , loojalsuse ja töömotivatsiooni vähenemine.

·      Laovarude  suurenemine

 

Kuidas organisatsiooni diagnostikat läbi viia? Koostöös organisatsiooniga töötatakse välja konsulteerimise töökava ja ajagraafik. Määratakse juhtkonna poolt kindlaks juhtrühm ja tegevuse põhimõtted koostöös konsultandiga. Sõlmitakse töövõtuleping.

Konsultandi töö algab intervjuude kokkuleppimise ja alusdokumentide kogumisega Selleks kasutatakse spetsiaalseid meetodeid ja protseduure. Kõige esmase meetodina kasutatakse intervjuude läbiviimist ettevõtte juhtkonna ja töötajatega. Konsultant püüab vastavaid tehnikaid kasutades välja selgitada  probleemide olemuse ja tekkepõhjuse.  Intervjuu on usalduslik vestlus, mille tulemuslikkus sõltub osapoolte soovist leida probleemidele lahendusi. Oluline on keskenduda võimalike lahendusteede ja meetodite otsimisele. Konsultandid kasutavad probleemide väljaselgitamiseks ka  dokumentide analüüsi, kohtumisi andmete saamiseks, diagnostilist jälgimist ja muid juhtimismeetodeid.

Informatsiooni kogumise faasis on oluline

  1. Ettevõtte probleemide loogiline ja analüütiline mõtestamine
  2. Probleemi sisuliste põhjuste väljaselgitamine
  3. Probleemide puu kirjeldamine
  4. Ettevõtte arenguks vajalike meetmete ja ettepanekute väljatöötamine
  5. Ettevõtte muudatuste tegevuskava koostamine

Informatsiooni kogumise faasis pöörab konsultant põhitähelepanu sellele , kuidas leida sisemisi seoseid probleemide  tekkimise ja lahendamise viiside vahe.  Konsultant grupeerib ja järjestab probleemid tulenevalt probleemide kaalukusest  ja teeb ettepaneku probleemide lahendamise järjekorra ja viiside osas.  

Konsulteerimise tulemusena valmib tegevuskava ettevõttesiseste muudatuste juhtimiseks.

Vajadusel koostatakse ajakava muudatuste protsessi juhtimise ja firmasisese koolituse osas.