26. oktoobril toimus Türi Kultuurikeskuses Järvamaa tunnustusüritus Tervisetegu 2023. Järvamaa tervisenõukogu tunnustas eraisikuid ja organisatsioone, kes kõige enam panustasid tervisedenduse tähtsustamisele, teadlikkuse tõstmisele või on loonud eeldused inimese tervise edendamisele maakonnas. Järvamaa Terviseteo tiitleid jagatakse alates 2010. aastast. Läbi ajaloo on tunnustamist korraldanud Järva Maavalitsus ja Järvamaa Omavalitsuste Liit. Alates 2022. aastast korraldab tunnustamist Sihtasutus Järvamaa.
26. oktoober sõlmiti Järvamaa koolide hariduskokkulepe, mis on välja töötatud selleks, et tagada kõikide koolide õpilastele parim võimalik haridus, toetades nende arengut ja õppimist nende individuaalsete võimete kohaselt. Tegemist on olulise algatusega, mis annab võimaluse tõsta hariduse taset Järvamaal.
Kahepäevasel õppereisil külastatakse Puhta vee teemaparki Järvamaa ja Lääne-Virumaa piiril, kohtume Lahemaa turismipiirkonna eestvedajatega, tutvume Eesti suurima kunsti erakoguga, tutvume Hara sadama ja Juminda poolsaarega.
1. novembril toimunud mess pakkus avastamisrõõmu ja tutvustas erinevaid võimalusi, kuidas rakendada ringmajanduslikke lahendusi oma igapäevaelus, töökohal või kogukonnas.
Paide Wabakohvikus toimub novembrikuus täiskasvanute kodanikuhariduse kursus “Kodaniku ABC”, kus õpiringi vormis käsitletakse aktiivseks kodanikuks olemisega seotud teemasid. Tegemist on üle-eestilise algatusega, mille eesmärk on teadvustada kodanike õigusi ja võimalusi ühiskonnaelu kujundamises kaasa lüüa.
Kogukonnaveeb on veebiaken ja sündmus, mis loob kogukondlikule mõtteviisile tugevama ja parema kasvukeskkonna. Kui sind huvitab kogukondade arendamine ja kogukonnakeskne valitsemisviis, siis sellelt veebilehelt leiad nii päevakajalist infot, juhendmaterjale, kogemuslugusid kui ka teemakohaseid teadusartikleid.
28. novembril toimuvad viiendad Annetamistalgud. Sel päeval kutsuvad heategevusorganisatsioonid ja vabaühendused üle Eesti inimesi üles erinevaid ühiskondlikult olulisi algatusi toetama.
Aasta tähed konkursile laekus 36 ettepanekut seitsmes erinevas kategoorias.
Aasta tähed 2023, mis on Järvamaa noorsootöövaldkonna tunnustussündmus, toimub sel aastal 17. novembril Põhja-Järva kooli Aravete õppekohas noorsootöö nädala raames, mis on üle-eestiline sündmus.
19. oktoobril toimus Paide Gümnaasiumis matemaatikavõistlus Punktum. Üle neljakümne õpilase oli kohale tulnud kõikidest Järvamaa piirkondadest, mis andis võimaluse õpilastel tutvuda matemaatika huvilistega üle maakonna ning samas pakkus ka võistluspinget.
Uue terviseportaali kaudu pakume kasutajatele erinevaid tervishoiuteenuseid ning loome uusi infotehnoloogilisi lahendusi, mis võimaldavad suurendada inimese enda osalust ja vastutust tervisega seotud otsuste tegemisel. Vastutust saab patsient oma raviprotsessis võtta juhul, kui tal on piisavalt infot oma haiguse kohta ning ta on motiveeritud jälgima oma terviseandmeid.
27. oktoobrit saab pidada VEPA metoodika üheksandaks sünnipäevaks Eestis, sest just sel kuupäeval 2014. aastal alustas esimene lend VEPA koolitusel osalenud õpetajaid metoodika kasutamist koolides.
Sõeluuring on mõeldud eelkõige tervete, ilma kaebuste ja sümptomiteta naiste uurimiseks. Eestis kutsutakse rinnavähi sõeluuringule naisi vanuses 50–68 aastat kaheaastase intervalliga. Regulaarne terviseuuring võimaldab anda naisele kinnituse heast tervisest ning on väga vajalik võimalike haiguste varaseks tuvastamiseks – rinnavähki on võimalik avastada enne, kui haigus on tekitanud kaebusi ja organismis levima hakanud.
Terved inimesed on Eesti püsimiseks hädavajalikud ja vundamenti terveks eluks laotakse lapsepõlves. Teadus ja kvaliteetsed andmed aitavad meil teha paremaid otsuseid tervisepoliitikas ja ennetustegevuste planeerimisel.
„Mees peab olema tugev ega tohi tühja hädaldada,” räägiti mulle juba lasteaias. Kui nõrkust või muresid välja näitad, oled nannipunn! „Mees ei nuta,” lisati juurde lasteaias ja koolis, kui silmad märjaks tahtsid minna. See kasvatusmentaliteet on jäänud külge kogu eluks tervetele põlvkondadele.
Emakakaelavähki haigestumus Eestis on üks Euroopa suuremaid. Lõviosa emakakaelavähi juhtudest on seotud inimese papilloomiviirusega (HPV) nakatumisega, mida saab ennetada sõeluuringus osalemise ja vaktsineerimisega.
Laste vigastused on enamjaolt kerged – isegi kui vigastusega jõutakse raviasutusse, ei nõua need enamasti pikaajalist või intensiivset ravi. Kuigi vigastused on olemuslikult ennetatavad, juhtub tegijal nii mõndagi. Siiski ei peaks keegi vigastuse tõttu elu jätma – paraku on laste ja noorte vigastussuremus aastatega tõusnud.
Alkohol, tubaka- ja nikotiinitooted, rääkimata illegaalsetest uimastitest ei peaks ideaalses maailmas ühegi 11–15-aastase elu osa olema. Eri uimastite tarvitamine on omavahel seotud – hoides ära või lükates edasi ühe aine tarvitamist, on võimalik ennetada teiste uimastite tarvitamist. Eesti kooliõpilaste tervisekäitumise uuringu andmed näitavad, et paljude uimastite tarvitamine on noorte hulgas vähenenud, kuid siiski on probleemkohti: näiteks e-sigarettide üha sagedasem tarvitamine.
Eestis haigestub kasvajatesse keskmiselt 1,7 last kümnest tuhandest. See arv on alates 1970. aastast kasvanud pidevalt. Jõudsalt on paranenud ka elulemus. Kui 1970. aastatel jäi ellu vaid veerand patsientidest, siis nüüdseks neli last viiest. Need arvud tähendavad aga üht – meie ühiskonnas on järjest enam neid noori ja täiskasvanuid, kes on varases lapseeas saanud vähidiagnoosi ning käinud sellega seonduvalt läbi pika ja väga raske raviteekonna.
Perekond on laste arenemise ja kasvamise loomulik keskkond, mis avaldab suurt mõju nii laste väärtushinnangutele kui ka oskustele ja käitumisele. Vanemate teadlikkus nooruki tegevustest ja sõpradest ning üheskoos veedetud aeg aitavad ennetada riskikäitumist ja terviseprobleeme. Paraku näitavad värsked Eesti kooliõpilaste tervisekäitumise uuringu tulemused, et noorte suhted oma vanematega on halvenenud, eriti peredes, mis on majanduslikult vähem kindlustatud.
„Septembris ei joo!“ pakub igal aastal paljudele inimestele võimaluse tõestada enesele ja teistele, et alkoholi tarvitamisest loobumine pole mitte ainult võimalik, vaid ka tervisele kasulik. Tervise Arengu Instituut (TAI) on olnud aktsiooni eestvedaja juba seitse aastat – motiveerinud inimesi alkoholivaba kuuga ühinema ja toetanud algatusega liitunuid. Sel aastal osales algatuses inimesi rohkem kui kunagi varem.
SA Järvamaa koostöös Paide Muusika- ja Teatrimajaga annab teada, et Järvamaa laste ja noorte lauluvõistlus „Laulukaar 2023″ toimub 1.–2. detsembril 2023 Paide Muusika- ja Teatrimajas, kus saavad osaleda Järvamaa omavalitsuste eelvoorude parimad lauljad vanuses 3–19 aastat.
31. oktoobril kohtusid Järvamaa 2024. aasta laulu- ja tantsupeo korraldusmeeskonna, Türi vallavalitsuse, Türi kultuurikeskuse, Eesti Rahvakultuuri Keskuse ja SA Järvamaa esindajad, et arutada suurpeo ettevalmistust ning rahastamisvõimalusi.
26.-27. oktoobril külastasid Jõgeva- ja Järvamaa ettevõtjad Kesk- ja Lõuna-Eesti uuendusmeelseid ettevõtteid: Fibenol OÜ, Kase Factori OÜ, Shroomwell OÜ, Siidrikoda KODAS.
Tutvustataks kompetentsikeskuse PlantValor projektide tulemusi ja taimse tooraine väärindamise võimalustesi.
Oodatud on nii ettevõtte juht, juhatuse liige, finantsjuht, ostujuht, müügijuht, tarneahela juht, ettevõtte arendusspetsialist, raamatupidaja ja reaalajamajanduse huviline.
Roheoskuste programmi avakonverents annab ülevaate programmi tegevustest ning arutlusele tulevad teemad nagu riigi rohepoliitika, roheoskuste arendamisest hariduspsühholoogi vaatevinklist ning räägitakse ka valdkonna headest praktikatest.
Rahakratt on Eesti loetuima rahablogi www.rahakratt.ee looja ja isehakanud oligarh, kes on oma blogis maha kõndinud ja dokumenteerinud tänaseks juba 8-aastase #finantsvabadussõja teekonna.