Archives detsember 2023

Töötajate tervisekontrolli regulatsioonist

Töötaja tervisekontrolli regulatsioonist

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda pöördus mai alguses sotsiaalministeeriumi poole mitme ettepanekuga, et muuta töötajate tervisekontrolliga seotud nõudeid nii tööandja kui ka töötaja jaoks paindlikumaks ja läbipaistvamaks.

 Olukorras, kus perearst või mõni muu tervishoiutöötaja on hiljuti teinud uuringuid või analüüse, mille tulemused on kättesaadavad tervise infosüsteemis, ei ole töötervishoiuarstil vajadust samu uuringuid ja analüüse uuesti teha.

Olukorras, kus perearst või mõni muu tervishoiutöötaja on hiljuti teinud uuringuid või analüüse, mille tulemused on kättesaadavad tervise infosüsteemis, ei ole töötervishoiuarstil vajadust samu uuringuid ja analüüse uuesti teha.F
Foto: pexel

Perearstidele võiks anda võimaluse viia läbi tervisekontrolle 

Esiteks tegi koda ettevõtetelt saadud tagasiside alusel ministeeriumile taas ettepaneku muuta töötervishoiu ja tööohutuse seadust selliselt, et tööandjal oleks võimalik teatud juhtudel saata oma töötaja tervisekontrolli läbima ka töötaja perearsti juurde.

Ministeerium vastas, et 2020. aastal valmis Tartu Ülikooli ja Tallinna Tervishoiukõrgkooli uuring töötervishoiuteenuse teemal, kus muu hulgas käsitleti perearstide rolli töötervishoiuteenuse osutamisel. Uuringu tulemused näitasid, et perearstide hinnangul ei ole mõistlik panna nendele täiendavat kohustust viia läbi töötajate tervisekontrolle. Põhjuseks on perearstide vähesed teadmised ja kogemus töökeskkonnast ja sealsetest ohuteguritest. Perearstide väljaõpe ei sisalda neid teemasid, samas kui töötervishoiuarstid on spetsialiseerunud töökeskkonna ohutegurite mõju hindamisele töötaja tervisele ja tööga soetud terviseprobleemide väljaselgitamisele.

Seega tuginedes viidatud uuringule ning olles konsulteerinud ka perearstide esindajatega, ei pea ministeerium võimalikuks, et töötajate tervisekontrolle võiksid edaspidi läbi viia perearstid töötervishoiuarstide asemel. Kvaliteetse töötervishoiuteenuse osutamiseks on oluline, et see lähtuks töökeskkonna riskianalüüsist ning teenust osutaksid pädevad ja vastava väljaõppe saanud spetsialistid ehk töötervishoiuarstid. Perearstidel vastav pädevus puudub, samuti ei ole neil infot töötaja töökeskkonna ega sealsete ohutegurite kohta.

Tervisekontrolli mahtu tuleks vähendada hiljuti läbi viidud tervishoiuteenuste võrra 

Teiseks tegi koda ettepaneku, et kui töötajale on hiljuti tehtud väga põhjalik üldine terviseaudit, siis ei oleks koja ettepaneku kohaselt vaja neid protseduure uuesti teha töötervishoiuarsti poolt läbiviidavas tervisekontrollis.

Sotsiaalministeerium selgitas, et töötaja tervisekontrolli korra kohaselt otsustab töötervishoiuarst vajalikud terviseuuringud lähtudes töökeskkonna riskianalüüsi tulemustest ja töötaja tervisedeklaratsiooni andmetest ehk töötaja terviseseisundist. Lisaks on töötervishoiuarstidel õigus tervisekontrolli läbiviimise raames tutvuda töötaja terviseandmetega tervise infosüsteemis ning kasutada neid andmeid tervisekontrolli läbiviimisel, töötaja terviseseisundile hinnangu andmisel ja otsuse tegemisel.

Olukorras, kus perearst või mõni muu tervishoiutöötaja on hiljuti teinud uuringuid või analüüse, mille tulemused on kättesaadavad tervise infosüsteemis, ei ole töötervishoiuarstil vajadust samu uuringuid ja analüüse uuesti teha. Seda, kas ja milliseid uuringute ja analüüside tulemusi saab ja on mõistlik arvestada töötaja tervisekontrolli tegemisel, on töötervishoiuarsti otsustada.

Samas, kuna tervisekontrolli mahtu (s.t uuringute ja analüüside nimekirja) ei ole õigusakti tasandil kehtestatud, on tööandjal ja töötervishoiuarstil võimalik kokku leppida sobiv tervisekontrolli pakett vastavalt vajadusele, sealhulgas lähtudes töökeskkonna riskianalüüsi tulemustest. Samuti on neil õigus kokku leppida selles, kas ja kuidas arvestatakse töötaja varasemaid uuringute ja analüüside tulemusi tervisekontrolli läbiviimisel ja otsuse tegemisel.

Kehtestada tuleb tervisekontrollis sisalduvate teenuste minimaalne nimekiri 

Selleks, et tervisekontrolli teenus oleks läbipaistev nii tööandja kui ka töötaja jaoks, tegi kaubanduskoda kolmanda ettepaneku lisada õigusakti loetelu, milliseid tervishoiuteenuseid peab tervisekontroll minimaalselt sisaldama. Selline muudatus annaks selge ülevaate, millised tervisekontrollis sisalduvad teenused on miinimumnõuded ning milliseid teenuseid on tööandjal võimalik vabatahtlikult täiendavalt juurde tellida.

Sotsiaalministeerium selgitas, et tulenevalt seadusest teeb töötervishoiuarst vajalikud terviseuuringud lähtudes töökeskkonna riskianalüüsi tulemustest ja töötaja tervisedeklaratsiooni andmetest ehk töötaja terviseseisundist. Seega võib uuringute ja analüüside nimekiri olla erinev töötajate puhul, kes töötavad kontoris arvutiga võrreldes töötajaga, kes puutuvad kokku näiteks müra või ohtlike kemikaalidega. Samuti võivad uuringud ja analüüsid erineda sõltuvalt töötaja terviseseisundist. Seetõttu ei pea ministeerium mõistlikuks kehtestada tervisekontrolli raames tehtavate uuringute ja analüüside nimekirja õigusakti tasandil.

Samas leiab sotsiaalministeerium, et kvaliteetse töötervishoiuteenuse osutamiseks oleks hea kokku leppida tervisekontrolli uuringute ja analüüside miinimumnõuetes juhendmaterjali tasandil, et sellest oleks abi ka tööandjatele töötervishoiuteenuse tellimisel. Seetõttu on Eesti Töötervishoiuarstide Selts koostamas töötervishoiu ohuteguripõhiseid käsitlusjuhendeid, mille eesmärk on pakkuda töötervishoiuarstidele juhiseid tervisekontrollide läbiviimiseks lähtudes ohuteguritest, millega töötajad töökeskkonnas kokku puutuvad. Nimetatud käsitlusjuhendid hõlmavad ka tervisekontrolli raames tehtavate uuringute ja analüüside miinimumnõudeid. Käsitlusjuhendid on eelkõige mõeldud töötervishoiuarstidele, kuid ka tööandjatel on võimalik nendest lähtuda töötervishoiuteenuse tellimisel ja tervisekontrolli sisu kokkuleppimisel töötervishoiuteenuse osutajaga. Käsitlusjuhendid on kavandatud valmima 2022. aasta IV kvartalis.

Heak ettevõtluse uudiskiri

EAK uudiskiri

ETTEVÕTLUSE UUDISKIRI

01.12.2023

Kutse veebiseminarile!

Ettevõtjad ja metsaomanikud räägivad jätkusuutliku puidu kasutamisest Eestis ja välisturgudel.

 

05.12.2023 kell 10:00-11:30 Zoom keskkonnas. Osalemine on tasuta.

Teemad ja esinejad:

  • ”Serditud puidu vajadus paberipuidu töötleja aspektist.“ Lauri Raid, VKG biotoodete arendusjuht ja EMPL juhatuse liige
  • „Ehitamise suund – jätkusuutliku puidu teadlik kasutamine.“ Marek Mardisoo, EstHus OÜ MHM tootejuht, Peeter Lossmann Tervemaja OÜ tegevjuht
  • Videolülitus otse metsa. „Kuidas majandab metsaomanik oma metsi jätkusuutlikult, nii, et tööstusel oleks kasutada serditud puitu ning järeltulevatele põlvedele säiliks puhas maailm elamiseks.“ Taavi Ehrpais, erametsaomanik ja Vardi Metsaühistu juhatuse esimees
  • „Puidu töötleja, ehitusettevõte, jae- ja hulgimüüja – kõik nad on puidu tarneahela ettevõtted. Missugused ettevõtte probleemid lahendab PEFC tarneahela sert.“ Renal Lastik, NCS Estonia OÜ juhtaudiitor
Lisainfo ja registreerimine
11.12.2023 kell 13:00-14:30.

Business Helsinki teabepäev Teams keskkonnas.

Praktilised juhised ettevõtlusega alustamiseks Soomes
Valdar Liive, Business Helsinki ettevõtlusnõustaja 

Selleks, et kindlustada turupositsiooni, takistada konkurentidel oma toodete jäljendamist ja tõsta ettevõtte väärtust, tasub enne uue tootega turule tulemist see ära kaitsta!

12.12.2023 kell 10:00-11:10
Patendiameti veebiseminar
„Leiutiste kaitsmine – olulisemad sammud ja soovitused“,

Täpsem info ja registreerimine SIIN

Agroturismi teemaline seminar lühikestest tarneahelatest ja toiduohutusest

Korraldajad:
Maaelu Teadmuskeskuse maaeluvõrgustiku teenistus ja Eestimaa Talupidajate Liit

 

Toimumisaeg: 12.12.2023

Toimumiskoht: Hindreku talu ja peomaja uues seminarihoones (Rabamus), Järvamaal

Päevakava ja registreerimine
Digitehnoloogial põhinevate innovaatiliste võimaluste rakendamiseks on ettevõttel vaja digimuutuste eestvedamise oskusega juhte!

NB! Alustame juba jaanuaris 2024!

Sihtgrupp:

  • ettevõtted, kus tuntakse vajadust digipöörde või digitaliseerimise mõtestamiseks ning valdkonna arendamiseks 
  • töötajate arv 10-249
  • eelneva kahe majandusaasta põhitegevusala keskmine müügitulu 200 000€

Tegemist on sisuka ja praktilise koolitusega, kus on võimalik osaleda meeskonniti.

Koolituse eesmärk on aidata kaasa ettevõtete konkurentsivõime tõusule läbi (info)tehnoloogia tõhusama või uuendusliku rakendamise.

Koolitus koosneb nii teoreetilisest kui praktilisest osast ning ettevõtete külastustest. Osaleval meeskonnal on võimalik valida, millist protsessi koolituse raames digitaliseerida.

Täpsem info ja huvi märkimine SIIN

SA Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus

Sirge 2, 10618 Tallinn
Tel: 656 6641
E-post: info@heak.ee

Uudiskirja saajate hulgast lahkumiseks vajuta siia.